ALAYBEY CAMİSİ VE HAMAMI

Alaybey Camisi’nin kitabesinin yazıları zamanla okunmayacak derecede tahribata uğramış ve silinmiştir. Bu yüzden tam olarak hangi tarihte ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Ancak kitabelerin bir tanesinin üzerinde 1903 (Miladi 1321) tarihi görüldüğü için caminin bu tarihlerde onarıldığı düşünülmektedir.

Cami ile ilgili bir kaynakta, Miralay Ahmet Ağa Camisi’nden de bahsedilmektedir. Bu nedenle, Miralay Ahmet Bey tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır ve Alaybey ismi de buradan gelmektedir. 1700’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen caminin bahçesine yuvarlak kemerli bir kapıdan girilmektedir. 1960 yılına kadar hizmete açık olan bu tarihi yapı, o yıldan itibaren kullanıma kapatılmıştır. Cami bahçesinde 16. ve 19. yüzyıla ait mezarlar, şadırvan ve küçük odalar yer almaktadır. Cami içindeki 14 mezardan bir tanesi, Osmanlı’da sadrazamlık görevi yapmış olan Hamit Paşa’nın mezarıdır.

Alaybey Hamamı’nın ise 17. veya 18. yüzyıla ait olduğu tahmin edilmektedir. 1960’lara kadar çalışan bu hamam 40 yıldır kullanılmamaktadır.

Alaybey Camisi ve Alaybey Hamamı, meydandaki parkın hemen karşısında bulunmaktadır.

Bozcaadadaki popüler otel, restoran, cafe ve barları bul...