BOZCAADA KALESİ

Geyikli’den bindiğiniz ada feribotu Bozcaada’ya yaklaşırken, ihtişamlı görüntüsü ile adadan size göz kırpan bu kale, adanın en eski yapısıdır. Yakından gördüğünüzde nasıl bu kadar iyi korunduğuna şaşıracağınız kalenin kimler tarafından hangi tarihte inşa edildiği net olarak bilinmemektedir. Ancak kayıtlardan Fenikeliler, Venedikliler, Cenevizler ve Bizanslılar döneminden beri kullanıldığı anlaşılmaktadır.

Venedikliler, adadaki egemenlikleri sona erince kaleyi tahrip edip çekilmişlerdir. II. Mehmet’in tahtta olduğu 1455’te var olan kalıntılar üzerine tekrar inşa edilmiştir. Kale, sonraki tarihlerde de Köprülü Mehmet Paşa ve II. Mahmut döneminde büyük bir onarımdan geçerek bugünkü halini almıştır.

Bozcaada Kalesi, iç ve dış olmak üzere iki ana kısımdan oluşmaktadır. Güney cephesi 10 metre genişliğinde ve 250 metrelik su hendeğiyle adadan ayrılmıştır. Surlarla çevrili bölümlerde su sarnıcı, cephanelik, revir, karargah, kuyu, çeşme, camii, atölye ve kışla binası bulunmaktadır. Kale içinde, 1996 yılında halkın desteğiyle kurulan bir etnografya sergisi ve açık hava müzesi mevcuttur.

Bir zamanlar Türk ahalinin yaşadığı ve iki caminin olduğu kale içi artık neredeyse bomboş kalmıştır. İç kale bölümünde, ada etrafından çıkarılan amforaların sergilendiği bir oda bulunmaktadır. Ayrıca kalenin bahçesinde adadan çıkarılan çok sayıda eski mezar taşı ve tarihi eser sergilenmektedir. Kaleyi daha yakından görmek isterseniz 10:00 – 20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bozcaadadaki popüler otel, restoran, cafe ve barları bul...