GÖZTEPE

Adanın en yüksek zirvesi olan Göztepe, gün batımı deneyimini farklı bir boyutta ve eşsiz bir güzellikte yaşayacağınız yerlerden biri. Yaklaşık 192 metre yüksekliğe sahip olan tepeye çıktığınızda, adada olduğunuzu fazlasıyla hissedeceksiniz. Bütün o uçsuz bucaksız manzarayı ayaklar altına seren Göztepe, geniş açıyla etraftaki her şeyi rahatlıkla görmenizi sağlar. Bozcaada’ya ait bütün yer şekillerini, düzlükleri, ovaları, civardaki küçük adacıkları, yemyeşil üzüm bağlarını hatta adanın simgelerinden biri olan rüzgar güllerini bile panoramik olarak görebilirsiniz. Göztepe, size hayatınız boyunca izleyebileceğiniz en iyi manzaralardan birini yakından görme imkânı sunuyor.

Eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapan Göztepe’ye, adeta adanın etrafında sarmallar oluşturarak tırmanıyorsunuz. Buraya ulaşım pek kolay olmasa da çıktığınız bütün zorluklara değiyor. Zor ve dik bir yola sahip olan bu tepeye arabayla çıkanların dikkatli bir şekilde yolculuk yapması gerekiyor. Biraz tehlikeli olabilecek dar ve elverişsiz araba yolunu kullanmak yerine, merkezden ortalama 40 ila 60 dakika sürecek bir yürüyüş mesafesiyle de tepeye çıkmak mümkün. Üstelik bu şekilde çıkmak isteyenler için alternatif bir yürüyüş yolu da bulunuyor ve böylelikle adayı çok daha ayrıntılı bir şekilde inceleyebiliyorsunuz. Göztepe’ye çıktığınızda net bir havaya denk gelirseniz Gökçeada’yı, arkasındaki Semadirek Adası’nı, Midilli Adası’nı ve Çanakkale Boğazı’nı da rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca anakara üzerindeki Alexandra Troya ve Truva antik kentini de fark edebilirsiniz.

Göztepe, gezi rotalarınızın arasındaysa mutlaka açık havada ziyaret etmeye çalışın ve geceyi bekleyin. Bu şekilde kartpostalları aratmayacak fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Göztepe’ye çıkmadan evvel yanınıza ada şarabı almayı sakın unutmayın. Bozcaada’nın en güzel bağlarından çıkmış eşsiz şarabının, karşınızdaki çekici tabloya bakarken damağınızda bıraktığı lezzeti unutamayacaksınız.

Bozcaadadaki popüler otel, restoran, cafe ve barları bul...