KALA AFİYET: BOZCAADA YEMEKLERİ

Haluk Şahin’in anlatımıyla: "Yemek yapmaya meraklı olun olmayın, bu kitaptaki tarifleri okurken adalı kadınların beğenisine ve yaratıcılığına hayran kalmaktan, yer yer de hayret etmekten kendinizi alıkoyamayacaksınız. Ümit Hamlacıbaşı bu tarifleri kaynağından derleyerek hem adaya hem de Ege'nin ortak kültürüne önemli bir katkıda bulunuyor. 'Eyvah, unutuluyor' diye korktuğumuz nice yemek, artık yazıya geçmiş olmanın garanti damgasıyla yarınlara emanet ediliyor."

Nazlı Pişkin’in anlatımıyla: "Egeli bir ada olan Bozcaada'nın yemek kültürü denince Ege mutfağının tipik özellikleri akla gelir. Zeytinyağı, şarap, yenilebilir otlar, balıklar ve öteki deniz canlıları... Bir de tüm ada mutfaklarının özelliği olan eldeki malzemenin çok iyi değerlendirilmesi. Adalar anakaradan 'kopuk' olduklarından yüzyıllar boyunca 'kendi yağında kavrulma'yı öğrenmiştir. Adada ne yetiştiriliyorsa onun kıymetini sonuna kadar bilmek ve malzemenin hakkını sonuna kadar vermek, aynı malzemeden farklı tekniklerle farklı lezzetler yaratmak ada mutfaklarının özellikleri arasındadır. Kitapta ise bu tarifler ve özellikler ustalıkla sunuluyor."

Tijen İnaltong’un anlatımıyla: "Lezzetli anılar derlemeyi, güzel sofralar hazırlayıp o sofralara oturanları sevgiyle, zarafet ve incelikle ağırlamayı bilen; hoş sohbetiyle şen kahkahalarını okkalı Türk kahvesi ve adanın rüzgârıyla demlenmiş karadutlardan yapılma likörle buluşturan; ada hakkındaki derin bilgisini yaşanmış nice öyküyle harmanlayıp çavuş üzümünün balına katan biri elbette güzel yazar. Okura ise yazılanları afiyetle yaşamına kabul etmek düşer. Kala Afiyet, adanın sadece tariflerini değil, yaşanmışlıklarını da içeriyor. Bozcaada'yı ve gerçek halkını tanımak istiyorsanız önce tariflerini okuyun, sonra gözlerinizi kapatın ve ada öykülerinin sizi sarıp sarmalamasına izin verin."

Bozcaadadaki popüler otel, restoran, cafe ve barları bul...