POLENTE FENERİ VE RÜZGAR GÜLLERİ

Polente Feneri, Bozcaada’nın en batı ucunda yer alan 17 adet rüzgar gülünün en son kısmında bulunur ve 1861 yılında inşa edilmiştir. Polente fenerinin yüksekliği 32 metredir ve ışığını 15 deniz mili yani yaklaşık 28 kilometreye kadar gönderebilmektedir. Fener, Bozcaada’da gün batımının izlenebildiği en güzel noktalardan biridir. Burada bulunan 17 adet rüzgar gülü sayesinde, Bozcaada’da tüketilen elektriğin yaklaşık 30-35 katı üretilmektedir. İhtiyaç fazlası elektrik, denizin altından Türkiye’nin farklı illerine transfer edilmektedir.

Bozcaada’dan Polente’ye ulaşmak için merkezden itibaren sizi yönlendiren tabelaları takip edebilirsiniz. Fenere yaklaştığınızda Polente yazan yoldan devam ederseniz toprak hatta kumlu bir yola rastlarsınız, elektrik santrali yazan yoldan giderseniz asfalt bir yoldan santrale ulaşır yine asfalt bir yoldan Polente fenerine kadar devam edebilirsiniz. Arabanızı kayalıkların yanına bıraktıktan sonra yaklaşık 2-3 km’lik bir yol yürümeniz gerektiğini unutmayın. Bunu hesap ederek spor ve rahat bir ayakkabı giymenizi ve yola erken çıkmanızı öneririz. Gün batımını daha konforlu ve uzun uzun izlemek isterseniz, oturabileceğiniz bir takım malzemeleri de yanınızda getirebilirsiniz. Şarabınızı da eksik etmeyin!

Rüzgar güllerinden, Gökçeada’yı çıplak gözle görebilir hatta havanın açık olması durumunda Yunan adalarını bile seyredebilirsiniz. Huzur garantili bir seyir sözü vermek bizim için hiç zor değil..

Bozcaadadaki popüler otel, restoran, cafe ve barları bul...