Öğretmen

Anke Atamer

Genç insanların hayatlarına, aşığı olduğu Bozcaada’da değer katmış bir insan... Gerçek bir gönüllü... Anke Atamer...

Anke Atamer 19 Eylül 1940 tarihinde Almanya’nın Hamburg kentinde, yazar Georg Büsing ve muhasebeci eşi Waltraut Büsing’in kızı olarak dünyaya gelir. Çocukluğunu ve gençliğini, doğduğu şehir Hamburg’da geçirir. İki sene boyunca Moskova’daki Alman Büyükelçiliği’nde “au-pair” olarak çalışır. Ticari ve mesleki lise stajını yaptığı “Constance” dergisinde, hayatının aşkı Baykurt Atamer ile tanışır. Çift, 1963 yılında İstanbul’da yaptıkları düğün ile dünya evine girerler. Çiftin 1965 yılında Kerim adını verdikleri bir oğulları ve 1968 yılında da Yeşim adını verdikleri kızları dünyaya gelir.

1979 yılında Baykurt Atamer, siyasi gerekçelerle erken emekliye ayrılır. Bu tarihten sonra aile, Anke Atamer’in doğduğu Almanya’ya göç eder. Baykurt Atamer, Almanya’da yaşamaya başladıktan kısa bir süre sonra vefat eder. Anke Atamer eşini kaybettikten sonra çocuklarıyla birlikte Türkiye’ye döner. Çocuklarını Türkiye’de büyütmek istemektedir.

70’li yılların ortalarından beri Almanca özel ders veren Anke Atamer, bunu bir mesleğe dönüştürmüştür. Ders verdiği öğrencilerinin yaz aylarında pratik yapamadığını farkeden Atamer, bir yaz okulu kurmaya karar verir. Okulun amacı, öğrencilerin Almanca pratik yaparak dillerini geliştirmelerinin yanında çeşitli etkinlikler ve aktivitelerle düşünsel becerilerinin gelişimlerine katkı sağlamaktır. Anke Atamer, bu güzel hayalini Bozcaada’da hayata geçirir.

1982 yılında 5 öğrenci ile başlayan yaz okulu macerası giderek büyür, her yaz ortalama 150 öğrencinin katıldığı üç haftalık kamplara dönüşür. 1997 yılında kampı devredene kadar, 1000’e yakın gencin hayatına dokunmuştur. Onlara Almanca’nın yanında barışı, doğa sevgisini, saygılı ve anlayışlı olmayı, sorumluluk taşımayı ve en önemlisi doya doya eğlenmeyi öğretmiştir.

21 Ağustos 2014 tarihinde aramızdan ayrılana dek Bozcaada’da gönüllü olarak ders vermeye devam etmiştir. Bozcaada aşığı olan Anke Atamer adanın dokusu bozulmadan büyümesi, ekolojik ve kültür turizminin gelişmesi için yoğun çaba sarf etmiştir. Hayvanların can dostu olan Anke Atamer, adada bir hayvan barınağı yapılması için de sürekli çabalıyordu. Vefatından sonra vasiyetine uygun olarak, camide yapılan cenaze töreninin ardından Türk mezarlığına defnedilmiştir.

NEV'İ ŞAHSINA MÜNHASIR ADALILAR

Bozcaadadaki popüler otel, restoran, cafe ve barları bul...