Bağcılık

Cahit Balcı

03-04-1942 Bozcaada doğumlu, 4 kardeşin en küçüğü olan Cahit Balcı ilkokula Bozcaada’da Şimdi Ege otel olan binada ilk okulu okuyor, kasabada ortaokul olmadığı için askerlik çağına kadar babası ve amcaları ile hem bağcılık hem de hayvancılık ile uğraşıyor.

Balcı ailesi Bozcaada’da 1700 lü yıllara dayanan bir geçmişi var, Cahit Balcı’nın dedesinin dedesi ilk gelenlerdenmiş. Bu yüzden adanın köklü ailelerinden birinin ferdi. Askerlik çağına kadar bağcılık ve hayvancılık ile ilgilenen Cahit balcı 1962 senesinde askere gider. Bahriyeli olduğu için 3 yıl yani 36 ay askerlik yapar, Askere gittiği dönemde Almanyaya işçi alımları yapıldığını öğrenen Cahit Balcı Askerlik sonrası Almanya’ya gitme hayalleri kurar fakat buna gönlü olmayan annesi buna mani olmak için görücü usulü bir ailenin kızlarına talip olur durumu askerdeyken mektup ile öğrenen Cahit Balcı Almanya hayalleri dahada ciddileşir. Asker sonrası geldiği adada bir gün bağlara gitmek için evden çıkar, bu gün Zübeyde Hanım çay bahçesi olan parkın oradan geçerken hiç görmediği sözlüsünü parktan çıkarken ilk defa görür, kendi deyimiyle içi cız eder. İlk görüşte aşk. Sonra nişanlanırlar ama Cahit Balcı hala almanya hayalleri kurmaktadır. En azından evlenip eşi ile gitmeyi düşünmektedir.

Ama O ara bu süreçte ellerinde fiziksel bir sorun çıkar, tedavi olmak için istanbulda toplamda Haseki ve Cerrahpaşa hastanelerinde 45 gün kalır, bu süreç eşinin ailesi tarafından endişe ile karşılanınca düğün ertelenir. Bir ara hayvanları otlatmak için merası güzel olduğundan Mavria adasına sürüyü götürür. Orada bir kış iki yaz geçiren neredeyse iki sene süren bir çobanlık hikayesi vardır. Bu süreçte az sayıda adaya ziyarete gelir belirli zamanlarda gelen kayıkçılar çeşitli erzak getirirlermiş. Onun dışında ekmeklerini peynirlerini yoğurtlarını kendileri yaparlarmış. Mavria adasındaki iş bittikten sonra 1968 yılında evlenen Cahit Balcı 2 kız 1 erkek çocuk sahibi olmuş.

Bağcılığın parlak dönemlerine şahitlik yapmış ve ada yaşamının tarımdan turizme dönüşmesini gözlemlemiş biri olan Cahit Balcı hem ada halkı hem ada sevdalısı gerek tatilci gerek turistler tarafından sevilen sayılan bir kişidir, Hala aktif olarak düzenli bağcılık, zeytincilik az miktarda küçük baş hayvancılık ile uğraşmaktadır. Bildikleri paylaşmaktan mutluluk duyan ve bunu yaparken karşısındaki insanı onore eden hali, onunla yapılan sohpetleri çok anlamlı hale getirmektedir. Bağcılık ve hayvancılık dışında sırası ile bakkallık, pastanecilik, inşaat malzemeleri satışı ve son olarakta şimdilerde oğlu Ahmet Balcı’nın işlettiği çınar altı meydanındaki Vitamin Büfe ile devam etmektedir.Tanıdık tanımadık büyük küçük herkese saygı ve güler yüzünü eksik etmeyen Cahit Balcı Bozcaada’ya yeni yerleşen yada merakı olan herkese hayat tecrübelerini ve bağcılık bilgilerini neşesi ile hala mutlulukla paylaşmaktadır. Olurda yolunuz Bozcaada’nın çınar altı meydanına yolunuz düşerse bu yakışıklı güler yüzlü adamı oğlunun işlettiği büfenin sandalyelerinde otururken görürseniz çekinmeden Bozcaada ile ilgili herşeyi kendisine danışabilirsiniz.

FOTOĞRAFLAR

NEV'İ ŞAHSINA MÜNHASIR ADALILAR

Bozcaadadaki popüler otel, restoran, cafe ve barları bul...